Świat ze szkła

Najnowsze wpisy

Z balustradą jest poręczniej – szklana zabudowa schodów w Twoim domu i w biurze?

Schody to niezbędny element łączący kondygnacje w domach, mieszkaniach dwupoziomowych czy nawet w biurze, który jest nie tylko praktyczny, ale również pełni znaczące funkcje wizualne. Zabudowa schodów jest ważną kwestią, gdyż należy ją dopasować do stylu wnętrz, zastanowić się nad tym, czy chcemy, by dominowała w przestrzeni czy wręcz odwrotnie, stopiła się z nią? Zobaczcie inspirujące projekty balustrad szklanych na schody, poznajcie polskie przepisy odnoszące się do nich i zalety oraz wady produktów szklanych, które koniecznie musimy poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

balustrady ze szkła

Balustrada – co mówią przepisy?

Balustrady do biura są konieczne wszędzie tam, gdzie schody przekraczają 50 cm. W domach jednorodzinnych panują jednak inne wymogi – schody do wysokości 1 m, szersze od drzwi lub przejścia nie muszą ich posiadać. Według przepisów, schody, które są odkryte przynajmniej z jednej strony, powinny być wyposażone w balustradę, a te ograniczone już nie, gdyż wystarczy zwykła poręcz. Poręcze po obu stronach schodów są wymagane w razie bardzo stromych stopni. Warto również pamiętać o tym, że balustrada musi chronić przed wypadnięciem, dlatego według przepisów powinna mieć min. 0,9 m wysokości do szczytu poręczy lub 1,1 m, gdy posiada spocznik (przestrzeń między dwoma biegami).

Nowoczesne balustrady szklane – wady i zalety

Nowoczesne balustrady są zazwyczaj wykonane ze szkła. Ten materiał doskonale komponuje się z surowymi, minimalistycznymi przestrzeniami, jak i bardzo ciepłymi aranżacjami wypełnionymi kamieniem czy innymi elementami stwarzającymi przytulny klimat. Zabudowa balkonu czy schodów wykonana ze szkła daje wspaniałe wrażenie lekkości, świetnie prezentując się w dużej, jak i w małej przestrzeni.

Balustrady szklane na balkon oraz na schody są funkcjonalne i komfortowe, dlatego każda osoba ceniąca świetny design, nowoczesność i praktyczność pokocha je od pierwszego wejrzenia. Co ważne, dadzą sobie radę zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, osłaniając balkony czy tarasy – szczególnie modele ze stali nierdzewnej wypełnione szkłem są odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Nie musimy martwić się o mroźne zimy, wysokie temperatury, a nawet na zarysowania i uszkodzenia powierzchni, jak w przypadku innych materiałów użytych do wykonania balustrad.

Zabudowa klatki schodowej wykonana ze szkła doświetli wnętrze, co będzie pożądanym efektem szczególnie w mniejszych budynkach o niskim dopływie naturalnego światła. Ważny jest oczywiście jego rodzaj i kolorystyka, którą należy szczególnie dokładnie przemyśleć.

Czy balustrady szklane na schody lub na balkon mają jakieś wady? Produkty z pełnego szkła muszą być zamocowane na bardzo stabilnej konstrukcji, co może powodować wysoką wagę końcową, której nie utrzymają niektóre stropy. Poza tym możemy mieć również problem z utrzymaniem czystości, szczególnie jeśli posiadamy dzieci. Istnieją na rynku specjalne szkła ułatwiające utrzymanie czystości, ale nie są one standardowym wykończeniem schodów. Wadą szklanej balustrady może być również problem z dopasowaniem jej do przestrzeni – pomimo uniwersalności, nie będzie komponowała się z każdym wystrojem wnętrza domu lub biura.

balustrady ze szkła

Szklane balustrady do apartamentów, do domów, do biura - rodzaje i estetyka

Balustrady balkonowe i szklane mogą być utrzymane w bardzo różnorodnej stylistyce, która wpływa oczywiście na końcowy efekt schodów. Najpopularniejsze modele to:

  • - balustrady szklane pełne – nazywane inaczej samonośnymi – są bezpieczne, wygodne, świetnie wyglądają w nowoczesnych przestrzeniach;
  • - balustrady szklane kurtynowe – nie przysłaniają całkowicie biegu schodów, tafla szkła sięga powyżej poziomu biegów i poniżej poręczy. Elementy szklane mocuje się do uchwytów między słupkami lub poręczy i boku stopni;
  • - balustrady ażurowe – składają się z elementów szklanych o dowolnych kształtach, które są mocowane do słupków lub poręczy. W tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo zwłaszcza, jeśli po schodach będą poruszały się dzieci.

Balustrada szklana może znaleźć się tak naprawdę w wielu miejscach – począwszy od schodów, przez balkony, a nawet zabudowę wejścia do domu, która może świetnie łączyć się stylistycznie z resztą elementów wokół budynku.

Nie macie sprecyzowanej wizji na temat tego, jak może wyglądać zabudowa tarasu, schodów lub balkonów? Zobaczcie inspiracje i sprawdźcie naszą ofertę na balustrady szklane Warszawa.

balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane
balustrady szklane

Jesteście ciekawi naszych realizacji? A może chcecie poznać rodzaje szkła wykorzystywanego do wykonywania balustrad szklanych, jego właściwości fizyczne i inne ważne cechy? Zobaczcie naszą pełną ofertę, by przekonać się, że wymarzone schody czy balkon są w zasięgu ręki.

OK